1.5.
Odjezdy: Karviná 5.05, Petřvald 5.20, Havířov 5.30, Ostrava 5.40
Nový Rychnov – Křemešník okruh – Křemešník – Proseč p. K. – Pelhřimov 16 km
Nový Rychnov – Křemešník – Proseč p. K. – Pelhřimov 13,5 km
Křemešník P – Křemešník – Proseč p. K. – Pelhřimov 10 km
2.5.
Želiv – Červená Řečice – Bácovice – Hodějovice – Svépravice – Mokřiny – Želiv 23,5 km
Želiv – Červená Řečice – Brtná – Mokřiny – Želiv 12 km
Želiv – Červená Řečice 4,5 km
3.5.
Humpolec – Orlík – Na Štůlách – U Tří jezírek – P Orlík – Vilémov – Humpolec 13 km
Humpolec – Orlík – P Orlík – U Tří jezírek – Na Štůlách – Humpolec 8,5 km
Humpolec – Orlík – U Tří jezírek – Na Štůlách – Lokalita Štůly – Humpolec 5 km
4.5.
Pelhřimov – Radětín – Krasíkovice – Kojčice – Sedlice – Želiv 18 km
Kojčice – Sedlice – Želiv 11 km
5.5.
Dolní Město u mostu – Zlatý voči – Modrý Kříž – Lipnice – Ústa pravdy – Lipnice 7 km
Dolní Město u mostu – Zlatý voči – Ústa pravdy – Lipnice 5 km
Mapa: KČT 44 Želivka a Pelhřimovsko sever KČT 46 Havlíčlobrodsko. Vedoucí: Minková.
Zajímavá místa:
Křemešník: Jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny (765 m) a současně poutní místo. Je na něm i 57 m vysoká rozhledna Pípalka a nedostavěný tzv. Větrný zámek.
Nový Rychnov: V 11. stol. daroval král zdejší husté lesy pražskému arcibiskupství, to se postaralo o osídlení. Po husitských válkách přešla obec do rukou světské vrchnosti. Zdejší tvrz byla přestavěna na zámek, který po Bílé Hoře až do r. 1945 opět vlastnila církev. Nyní je majetkem obce a nepřístupný.
Pelhřimov: Vznikl ve 13. století a je centrem oblasti. Historická část města je památkovou rezervací, přesto se v ní dost hodnotných staveb zničilo. Barokní zámek (původně gotický, snad ze 14. stol.) je sídlem Muzea Vysočiny. Dále je zde známé Muzeum rekordů a kuriozit, Muzeum strašidel, Malé muzeum bible, Pelhřimovské peklo, děkanský kostel sv. Bartoloměje s vyhlídkovou věží, kostel sv. Víta, dvě historické brány a několik hodnotných domů.
Kojčice: Malá obec (necelých 350 obyvatel) proslavená filmem Marečku, podejte mi pero! Proto se zdejší hostinec jmenuje U Plhů. Na návsi je kaplička sv. Jana Nepomuckého. A nebývale velký rybník Návesák.
Sedlice: Ani ne 150 obyvatel. K pamětihodnostem patří kaplička na návsi, Šamanova valcha a dva památné kameny u silnice. Nedaleko obce se nachází Vodní nádrž Sedlice. Byla vybudována v letech 1921-1927 na řece Želivce. Hráz je dlouhá 118 m a v roce 2012 byla i s mostovkou prohlášena kulturní památkou. Nádrž měla být původně využívána k pohonu zdejší elektrárny, nyní slouží hlavně k zachycování nečistot, aby se nedostaly do přehrady Želivka-Švihov, která zásobuje pitnou vodou Prahu.
Želiv: Obec na soutoku Želivky a Trnávky s přibližně 1.200 obyvateli. Největší památkou je tu premonstrácký klášter z r. 1139 s kostelem Narození Panny Marie. Ten byl původně románský, pak zgotizován a v letech 1713-1720 přestavěn podle plánů Santiniho barokně. U kláštera je i pivovar. Dalšími památkami jsou Trčkův dům (palácový komplex) socha Jana Želivského, hřbitovní kostel sv. Prokopa a památný dub.
Červená Řečice: Město s bohatou historií, Jeho stará část je od r2003 městskou památkovou rezervací. Na náměstí je morový sloup, několik hodnotných domů. V jeho jihovýchodním rohu stojí gotický děkanský kostel sv. Máří Magdalény, v jihozápadním zámek (původně arcibiskupský hrad) ze 14. stol. Od r. 1963 je zámek kulturní památkou od r. 2014 národní kulturní památkou. Je v soukromých rukou a od 1. 7. 2023 zpřístupněn.
Vodní nádrž Trnávka (též Želiv): Vybudována na řece Trnávce v letech 1977-1981 mezi Želivem a Červenou Řečicí. Hráz je dlouhá 200 m. Hlavním úkolem je zadržení splavenin. Dále slouží rekreačním účelům, je tu hodně pláží a výborné koupání. Od r, 1997 i k výrobě elektřiny v elektrárně vybudované ve spojovací chodbě. Pod hrází je slalomová dráha dlouhá víc jak 500 m.
Humpolec: Město vzniklo před r. 1178 Jako strážní osada na stezce z Čech na Moravu. Mezi 13. a 15. stoletím se tu těžilo stříbro a dokonce i zlato. V r. 1597 byl založen pivovar (dnešní Bernard). Moderní úpravy města v letech 1939-1941 navrhoval J. Gočár. K pamětihodnostem patří farní kostel sv. Mikoláše, hřbitovní kostel sv. Jana Nep., evangelický kostel, toleranční kostel (jeden z prvních u nás), synagoga, židovský hřbitov, radnice, socha a Muzeum A. Hrdličky, skanzen Zichpil, rozhledna pivovaru Bernard a Hliníkárium.
Orlík: Hrad Orlík (původně Humpolec) byl postaven ve 14. století. Dnes je z něj rozlehlá, dost zachovalá zřícenina s rozhlednou, v letních měsících přístupná. Nedaleko se nachází lokalita Štůly – pozůstatky po dolování zlata.
Lipnice nad Sázavou: Současná vznikla ve 14. století, historická je dnešní Dolní Město. Vznik a existence je spojena s hradem, který je v současnosti částečná zřícenina. Ale je zároveň nejvýznamnější pamětihodností města. Dalšími jsou památky na J. Haška, který se tu po 1. světová válce přistěhoval (památník, jeho socha, busta, hrob), kostel sv. Víta, památník J. Husa, pomník sv. Jana Nepomuckého, zřícenina Bílé věže. V letech 2005-2007 na stěnách zatopených žulových lomů v okolí sochař R. Dvořák vytesal Bretschneiderovo ucho. Ústa pravdy a Zlatý voči. Později k nim přibyl portrét J. Haška a monumenty Hlava XXII, Nomen Omen a Alea Iakta Est.ráz je dlouhá118 m a v r. H