Nejbližší výlet

Výlet č. 11Rychlebské hory17. 5. 2025
Skorošice – Hraničky – Roveň – Tančírna v R.Ú. – Javorník 19 km (6:30 hod.) https://mapy.cz/s/foculafuke
Javorník – Rychleby – Tančírna – Javorník 9,5 km (3 hod.) https://mapy.cz/s/fenopalolu
Javorník – Tančírna – Javorník 7 km (2:15 hod.) https://mapy.cz/s/hezozobuna

Mapa: KČT č. 54 Rychlebské hory a Lázně Jeseník                                                  Vedoucí: M. Szlaur

Odjezd: Karviná 5:10, Petřvald 5:25, Havířov 5:35, Ostrava Penny/Shopping 5:45/5:50 hod.

Délka trasy autobusu 213 km, předpokládaný odjezd zpět 18:00.

Zajímavá místa:

Skorošice (německy Gurschdorf) jsou obec, která se nachází v okrese Jeseník v Olomouckém kraji. Žije zde 708 obyvatel. Od okresního města Jeseník je vzdálena 17 km a od krajského města Olomouc 102 km. Území Skorošic patří do povodí Odry, resp. Kladské Nisy. Protéká jimi několik souběžných menších toků pramenících v Rychlebských horách. Ke Skorošicím patří rovněž osada Nýznerov, roztroušená v údolí Stříbrného potoka jižně od Žulové. Turistickým cílem je Nýznerov především díky Nýznerovským vodopádům. Je zde rovněž soukromá obora s chovem muflonů a daňků.

Kostel sv. Martina je nejvýznamnější kulturní nemovitou památkou v obci. Na protější straně kostela se rozkládá starý hřbitov obehnaný kamennou zdí. Zbyla na něm jen vysoká kamenná plastika kříže s bohatou sochařskou výzdobou (sousoší Kalvárie), která se stala nemovitou kulturní památkou.

Javorník – pohodové místo, pohodoví lidé, zkrátka pohoda. Je malebné městečko, ležící v místech, kde severní svahy Rychlebských hor přecházejí do úrodné roviny Vidnavské nížiny směrem na severovýchod k polské řece Nise. Název města je slovanského původu a je odvozen od javoru, resp. javorový les, vrch. V historických pramenech je město poprvé zmiňováno okolo roku 1290.

Zámek Jánský Vrch se vypíná na skalnatém kopci nad městem a tvoří přirozenou dominantu Javorníku i celé rovině v okolí polských měst Paczkowa, Otmuchowa a Nisy. Prohlídkové trasy vás provedou reprezentačními místnostmi s výstavou sbírky dýmek, jedné z největších v České republice, a hospodářským zázemím zámku. Technicko-uměleckou raritou je unikátní dochované plynové osvětlení interiérů i hlavního nádvoří zámku. Hodnotná je také kolekce bytového textilu nacházejícího se v zámku, zejména původní 180 až 200 let staré záclony.

Městské muzeum v Javorníku sídlí od března roku 2020 v rekonstruované budově bývalého soudu, Můžete si zde prohlédnout předměty od nejstarších dějin Javornicka až po ty, které se používaly celkem nedávno. Určitě zaujmou exponáty různých spolků, cechů a obchodníků, kteří v oblasti provozovali svoji činnost. Nejslavnější osobností Javorníka byl skladatel Carl Ditters a i jemu je věnována část expozice. V muzeu se nachází také místnost, která je vybavena ve stylu selské světničky.

Tančírna v Račím údolí, dříve Georgshalle, je secesní restaurace s tanečním sálem, která se nachází v Račím údolí u Javorníka v Rychlebských horách. Za výstavbou stál vratislavský biskup Georg von Kopp, po němž byla také pojmenována Georgshalle. V současné době se v Tančírně konají kulturní a společenské akce.

Výlet č. 12Nízké Tatry31. 5. 2025
Nižná Boca – Rovná hoľa – Ohnište – Liptovský Ján 24,4 km (9:25 hod.) https://mapy.cz/s/lamukogona
Malužiná – Svidovské sedlo – Liptovský Ján 15,2 km (4:05 hod.) https://mapy.cz/s/dajodutuda
 Kromě dvou základních tras možná jejich kombinace, případně lze celý den strávit i v Liptovském Jánu a jeho bližším okolí.

Mapa: VKÚ 122 Nízke Tatry – Chopok                                                                         Vedoucí: J. Šiřina

Odjezd: Petřvald 5:20, Havířov 5:30, Karviná 5:45 hod.

Délka trasy autobusu 230 km, předpokládaný odjezd zpět 18:30.

Zajímavá místa:

Rovná hoľa (1 723 m): Rozložitý a značně plochý vrchol v jedné ze severních rozsoch Nízkých Tater. Vrchol je jen velmi málo navštěvovaný a poskytuje za dobrého počasí překrásné výhledy nejen na hlavní hřeben Nízkých Tater, ale i na okolní horská pásma včetně Vysokých a Západních Tater.

Svidovské sedlo (1 133 m): Sedlo oddělující od sebe pásmo Rovné hole a vrcholu Ohnište. Ze sedla a jeho blízkého okolí je nejhezčí výhled na skalnatý vápencový vrchol Ohnište.

Ohnište (1 538 m): Vrchol s omezeným výhledem. Na jaře bohatá vápnomilní vegetace. Těsně pod vrcholem se nachází turisticky nepřístupná největší skalní brána na Slovensku.

Slemä (1 514 m): Další z nízkotatranských vrcholů v jedné ze severních rozsoch nad Jánskou dolinou. Z několika míst v těsné blízkosti vrcholu hezké výhledy. Prakticky přímo na nejvyšším bodu lze nalézt i zbytky letadla, které zde havarovala během SNP.

Stanišovská jaskyňa: Asi nejméně známá turisticky zpřístupněná jeskyně Nízkých Tater, kterou nalezneme v Jánské dolině nedaleko Liptovského Jána. Jeskyně je poměrně chudá na krápníkovou výzdobu, její zajímavostí je ovšem to, že není elektricky osvětlena a návštěvníci si na cestu svítí čelovkami. Celková délka jeskyně 730 m, z toho pro návštěvníky je zpřístupněno 410 m.

Výlet č. 13Jeseníky14. 6. 2025
Videlské sedlo – Pásmo Orlíka – Vrbno pod Pradědem 18,6 km https://mapy.cz/s/bejubekoha
Vidly – Sedlová bouda – Zámecký vrch – Vrbno pod Pradědem 12,7 km https://mapy.cz/s/jebukunota
Vrbno pod Pradědem – Kopřivník – Malá Hvězda – Vrbno pod Pradědem 12,6 km https://mapy.cz/s/nojuzupave
Bílý Potok – údolí Skalního potoka – Lysý vrch, rozcestí – Pásmo Orlíka – Heřmanovická chata – Medvědí vrch – Pytlák – Vrbno pod Pradědem 23,3 km https://mapy.cz/s/jebukunota

Mapa: KČT č. 55 Hrubý Jeseník                                                                               Vedoucí: J. Šiřina

Odjezd: Karviná 6:10, Petřvald 6:25, Havířov 6:35, Ostrava Penny/Shopping 6:45/6:50 hod.

Délka trasy autobusu 135 km, předpokládaný odjezd zpět 17:30.

Zajímavá místa:

Vrbno pod Pradědem: Město na soutoku Bílé, Střední a Černé Opavy. Od konce 11.století se v okolí těžilo zlato, samotná osada vznikla během 13.století, poté opakovaně zanikla a definitivně obnovena byla v roce 1608, již v roce 1611 byla povýšena na město, během 19.století došlo k významnému rozvoji průmyslu ve městě. Historicky bylo město osídleno převážně německy hovořícím obyvatelstvem (v roce 1930 50 Čechoslováků a 3617 Němců).

Údolí Skalního potoka: Jedno z nejhezčích údolí Jeseníků, kterým prochází asfaltová lesní silnice, ovšem značené turistické trasy toto údolí míjejí. Údolím protéká Skalní potok s mnoha kaskádami a menšími vodopády.

Heřmanovická chata: Lesácká chata na úpatí vrchu Orlík. Od chaty krásný výhled.

Medvědí vrch (1 216 m): Nejvyšší vrchol nejopuštěnější části Hrubého Jeseníku – Medvědské hornatiny. Samotný vrchol je již nyní zalesněný a hlídá jej jeden velký dřevěný medvěd a proměnné množství menších medvědů. Krásný výhled je ovšem ze skalnatého předvrcholu (1 160 m), přes který vede neznačená sestupová pěšina k osadě Železná. 

Videlské sedlo (930 m): Komunikačně i turisticky  významné sedlo na rozhraní Pradědské hornatiny a Medvědské hornatiny. Výchozí bod značených tras jak do oblasti Pradědu (Vysoký vodopád, Švýcárna), tak i do takřka liduprázdné Medvědské hornatiny

Žárový vrch (1 101 m): Nejvyšší vrchol horského hřebene mezi silnicí spojující Karlovu Studánku a Vidly a Vrbnem pod Pradědem. Z vrcholových skal krásný výhled na Praděd. Ani na tento vrchol nevede značená turistická trasa, nejsnadnější přístup na vrchol je od Sedlové boudy, z vrcholu lze dále pokračovat místy orientačně náročnějším terénem na Zámeckou horu a následně do Vrbna pod Pradědem (od Zámecké hory již po místním značení)

Výlet č. 14Západní Tatry28. 6. 2025
Zverovka – Osobitá – Rákoň – Roháčske plesá – Zverovka 23 km (8:45 hod.) https://mapy.cz/s/rakuzavato
Zverovka – Osobitá – Rákoň – Zverovka 18 km (6:45 hod.) https://mapy.cz/s/ravotofaju
Zverovka – Zábrať – Ťatliakova chata – Zverovka 12 km (4 hod.) https://mapy.cz/s/hetokadaja

Mapa: VKÚ 112 Západné Tatry – Roháče                                                                    Vedoucí: T. Kaňa

Odjezd: Petřvald 5:20, Havířov 5:30, Karviná 5:45 hod.

Délka trasy autobusu 170 km, předpokládaný odjezd zpět 18:00.

Zajímavá místa:

Roháčska dolina: – údolí v Západních Tatrách známé především lyžařským střediskem Zverovka. V údolí se nachází nejníže položené pleso v Tatrách – Pleso pod Zverovkou (973m). Východisko tras k Roháčským plesům a na vrcholy západní části pohoří.

Osobitá (1687 m) – dominantní vrchol vystupující nad les severně od Roháčské doliny. Trasa prochází sedlem, odbočka ze sedla na vrchol zrušena.

Rákoň (1879 m) – travnatý vrchol na Polsko-Slovenské hranici s výhledem na Roháčske plesa a blízké vrchy Západních tater. Jde o nejzápadnější vrchol Polských tater.